Ukrayna’da nikah tarihi nasıl alınır?

Ukrayna’da evlilik yapabilmeniz için ДРАЦС yani evlilik dairesinden gün almanız gerekmektedir. Evlilik dairesi belgelerinizi aldıktan sonra minimum 1 ay beklemeniz gerekecektir. Bir süre önce çıkarılan bir yasa ile 1 günde evlenmenin de yolu açılmıştır, fakat bunun için 1500-2000 TL civarında bir ücret ödenmesi gereklidir.

Ukrayna’da evlilik yapabilmeniz için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir

Pasaportunuzun ilk sayfasının ve Ukrayna’ya giriş yaptığınıza dair mührün bulunduğu sayfanın apostilli ve noter onaylı çevirisi.

Boşandıysanız boşanma kararınızın apostilli ve noter onaylı çevirisi (Bunu boşandığınız mahkemeden alabilirsiniz, adliye sarayında apostil yaptırmanız gerekir.)

Evlilik için ödeme yaptığınıza daire belge, 512 UAH civarı. (size verilen bilgilerle bankaya ödeme yaptıktan sonra alacağınız belge, günümüz kuruyla 120 TL.)

Bu üç belge Ukrayna’da nikah tarihi almak için yeterlidir, belgelerinizi teslim edip gün belirledikten sonra Ukrayna göç servisinin evlenip evlenemeyeceğiniz konusundaki onayını beklemeniz gerekecektir, onayın durumu konusunda evlilik dairesinden bilgi alabilirsiniz.

Ukrayna’da evlilik, gerek latin-kiril isim çevirilerinin mutlaka doğru şekilde yapılması, gerekse aradaki büyük dil farklılığı kaynaklı sorunlar nedeniyle bazı zorluklar içermektedir, bu konuda yardıma ihtiyacınız olursa uygun fiyatlarla size yardımcı olabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir