Ukrayna’dan Ne Satın Alınır?

Başta yılbaşı tatili olmak üzere festivalleriyle de ülkemizden ve dünyadan birçok turist Ukrayna’yı tercih etmekte. Sanat ve kültürü bir arada barındıran dolu dolu bir tatil geçirmek isteyenlerin ortak noktası olan Ukrayna’nın ucuz oluşu nedeniyle herkes alışveriş için ne alabileceğini düşünmekte.

Paskalya Yumurtaları

Gelenek ve göreneklerine bağlılığını hediyelik eşyalarında da görebileceğiniz Ukrayna’da birçok hediyelik bulmanız mümkün. Bunlardan birisi, paskalya yumurtasıdır. Paskalya döneminde karşınıza çıkan renkli desenlere boyanmış yumurtalar, bayramın en büyük sembollerinden biri. Bu otantik desenlere boyanmış yumurtalardan bir sepet yapabilir, ister hediyelik ister dekoratif olarak değerlendirebilirsiniz. Yolunuz düşerse bu yumurtaların en geleneksel şeklini Ivano-Frankivsk şehrinde bulabilirsiniz. Seramikten ve tahtadan yapılan yumurtalarla kırılma riski olmadan seyahat edebilirsiniz.

Motanka-Doll

Kiev şehir meydanında ise Motanka-doll adı verilen bez bebekleri bulabilirsiniz. El işi olan bu bebekler kadının gücünü ve ailenin önemini gösteriyor ve Kiev’de yaşayanların evlerinde de görebileceğiniz bu bebeklerin yüzleri yok ve inanışlara göre yüzleri yerine bulunan desenler güneşi simgeliyor.

Çikolata

Daha lezzetli bir alışveriş yapmak isterseniz Lviv’de sizi birçok çikolata dükkânı beklemekte. Sevdiklerinizi ve sizi mutlu edecek birbirinden lezzetli el yapımı çikolatalar hem lezzetli hem ekonomik oluşuyla turistlerin en çok tercih ettiği hediyelerden.

Yün Battaniye

Ben daha sıcak bir hatıra almak istiyorum derseniz Yavoriv şehrindeki yün battaniyeler sizin için uygun bir seçenek olacaktır. Koyun yününden yapılan ve el yapımı olan battaniyelerle sıcak bir Ukrayna turu yapabilir ya da hediye olarak alabilirsiniz.

Yöresel Bal

Ukrayna’dan alabileceğiniz en tatlı hediye ise şüphesiz yöresel balları olacaktır. Baharat ve çiçek tatlarıyla harmanlanmış bal sevdikleriniz için oldukça organik bir seçim olacaktır. Poltava şehrinde üretilen ballar Avrupa’da da oldukça sevilmekte.

Seramik Tabak

Ukrayna kültürünün en önemli parçalarından biri de seramik tabaklardır. Kırım tatarlarından satın alabileceğiniz bu otantik desenli seramik tabakları ister dekoratif ister şık sunumlar için kullanabilirsiniz.

Sopilka

Sanatsal bir alışveriş isterseniz en güzel seçenek Sopilka olacaktır. Ahşaptan yapılan bu delikli enstrüman Ukrayna’nın geleneksel ve en eski müzik enstrümanlarından birisi.

Taç

Şık bir alışveriş yapmak isterseniz papatya, kiraz çiçeği, krizantem, şakayık, civanperçemi gibi 12 farklı çiçekten oluşan bu rengarenk taçlar güzel bir seçenek olacaktır. Ukrayna giyiminde önemli yer tutan bu çiçeklerin kombinasyonlarıyla yapılmış farklı Vinoklar bulmak da mümkün.

Tekstil, ayakkabı gibi pek çok ürün ise Türkiye’den gelmekte. Bunların dışında Ukrayna modasında önemli yer tutan Kürkler, Giyim alışverişi yapmak isterseniz oldukça çeşitli ve kaliteli bir seçenek olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir